tr_TR
en
off
Mobile View
Desktop View


       > Kültürel Detaylar 
        > Turizm Aktiviteleri 
          > Gezilecek Yerler 
           
>  Fotoğraf Albümü 
              >  Adıyaman Tanıtım Filmi 

                          >Nemrut Dağı

                 > Menzil köyü

                  > Tarihçe

Kare Kare Adıyaman

PreviousNext
PreviousNext

Sample Picture 1

Gezilecek Yerler
1121

Mesire Yerleri 

Adıyaman mesire yerleri bakımından oldukça zengin bir ildir. Kuzey Doğu Toros Dağlarının uzantısı ile kaplı olan ilde bir çok mesire yeri vardır.

Bu mesire yerlerine, il merkezinden günün her saatinde ulaşma olanağı vardır. İnsanlar günün her saatinde buralarda doğa ile baş başa olacak şekilde dinlenme imkanına sahiptir.

Değirmen Başı : Kahta İlçesinin Kocahisar köyüne 1 km. uzaklıkta ve stabilize yolla ulaşımı sağlanan yer, çayın vadisinde olup doğal açıdan oldukça güzeldir. Kayalıkların arasından süzülerek akan sular, ağaçlar, yeşil alanlar ve tarihi yerleri ile görülmeğe değer bir mesire alanıdır. 

Karadağ Ormanı : Adıyaman’ın 2 km. kuzeyinde yer alan orman ve çamlık alan olup, Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından günübirlik mesire ve piknik alanı olarak düzenlenmiştir.

Ziyaret : Kahta yolu üzerinde Adıyaman’a 5 km. mesafede ziyaret çayı kıyısı ve çevresi ağaçlandırılmış olup, köprü başında günübirlik geziler için mesire alanı olarak kullanılmaktadır.

Değirmen Çayı (Su Gözü) : Eski Besni'nin yaklaşık 10 km güneyinde Sofraz çayının doğduğu yer olup, akarsu, ağaçlar ve sarp kayalıklardan oluşan güzel bir yerdir. İnsanlar tarafından mesire amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Gölbaşı Gölü : Gölbaşı ilçesine adını veren Gölbaşı Gölü ilçe merkezinin hemen yanındadır. Gölün çevresi doğal sit alanı olarak ilan edilmiş olup, Milli Parklar Müdürlüğü tarafından yaptırılan kuş gözetlemeleri kuleleri ile bir dinlence ve mesire yeridir.

Diğer Mesire ve Dinlenme Yerleri:
Adıyaman Mimar Sinan Kültür Parkı
 Demokrasi Parkı
Saklı Kent
Pirin Ören Yeri Vadisi 
Ali Dağı (Mahmut El Ensar-i Türbesi) 
Boğazözü Kalburcu Çayı 
Gürlevik Membası 
Kırkgöz Membası 
Cendere Çayı Kanyonu
Karadut Köyü ve Çevresi
Çelikhan Recep Çayı 
Çelikhan Pınarbaşı (Bulam) Çayı 
Çelikhan Nevzat Bey Çeşmesi 
Besni Su Gözü 
Değirmençayı (Eski Besni) Santrali 
Tut Şepker Çayı 
Değirmenlik Göksu Irmağı Boyu (Gölbaşı –Malatya Karayolu Güzergahı)